Ср. Май 25th, 2022
Старий Новий рік 2022: коли святкують, ворожіння, традиції свята, що не можна робити цього дня

Старий Новий рік (Orthodox New Year): що це за свято і його історія

Таке свято як Старий Новий рік виникло на початку XX століття, коли запровадили зміну календарів. До цього часу весь світ, як і мешканці території сучасної України, жили за Григоріанським календарем. 1918 року велика кількість країн перейшла на  Юліанський календар. Цікаво, що останній було введено ще за часів правління Юлія Цезаря (45 рік до н.е.) і він відрізняється від Григоріанського рівно на 13 днів. Тому в Україні часто говорять, що Старий Новий рік 13 січня — це Новий рік за “старим стилем”.

Коли на території колишньої Російської імперії перейшли на Юліанський календар, православна церква від нововведення відмовилася і продовжила святкувати всі новорічні свята за старим календарем. Оскільки сьогодні Новий рік вже не прив’язаний до церковної дати, в Україні його святкують саме 1 січня. Але в нашій пам’яті все ще залишилися традиції предків, які існували на Старий Новий рік 13-14 січня. І їх варто запам’ятати, щоб передати наших дітям та онукам.

Старий Новий рік: багата кутя та інші звичаї українців

Старий Новий рік збігається з вшануванням дня святого Василя. Цього дня наші предки намагалися не спати всю ніч, ходили в гості до сусідів, родичів та знайомих, засівали і бажали щастя в новому році. Ці традиції настільки сильно вкоренилися в свідомості українців, що знайшли своє відображення в святкуванні Старого Нового року.

13 січня, в переддень Старого Нового року, традиційно вся родина збирається на Щедрий вечір. В народі його називали по-різному: Маланки, Овсінь, Василя, Товста (Щедра) кутя, Щедрець. Цього дня за церковний календарем вшановується пам’ять преподобної Малани Римлянки. На святковий стіл господині обов’язково готували багаті та ситні страви. Особливо популярними серед наших предків були домашні ковбаси, сало, вареники, свинина, млинці з різною начинкою. Як і на Святвечір головною стравою вважалася кутя. Але, на відміну від різдвяної, вона готувалася з додаванням молока, вершкового масла, сала чи смальцю.

За святковим столом сідали всією сім’єю, одягнувши чистий та ошатний одяг. За традицією потрібно було попросити вибачення у кожного, кого ви могли образити минулого року. Також за столом співали пісень і по-всякому веселилися.

На Щедрий вечір, крім куті, готували також такі страви:

картоплю — обов'язковий атрибут святкових застіль українців останні кілька століть;
домашня ковбаса або кров'янка — взагалі на столі повинні були бути страви зі свинини;
домашня печеня з м'яса — страва чудово підходила до картоплі;
холодець — для українського столу він був традиційною стравою взимку;
верещака — автентична страва (тушковані ребра свині в буряковому соусі);
тушкована капуста — на відміну від Святвечора на Різдво до неї додавали м'ясо;
шинка, бочок, копчене сало;
млинці — символ «сонця» на цьому святі, а тому готувалися обов'язково;
вареники — начинкою могло бути м'ясо, картопля з грибами і шкварками;
лизень в торбі — відварений язик;
різноманітні пироги з сиром, м'ясом, капустою;
узвар;
домашня консервація.

Після вечері дівчата збиралися групами і ворожили на нареченого та долю. Також в переддень Старого Нового року молодь обов’язково йшла співати обрядових пісень, які носять назву щедрівки. До цього дійства починали готуватися заздалегідь: розучували тексти, підбирали вбрання, готували веселі сценки.

Опівночі, 14 січня, настає день Василя (Старий Новий рік). Від самого ранку хлопчики ходили по сусідах і віншували (посівали оселю зерном). Існували навіть особливі посівалки — вірші з побажаннями щастя, благополуччя і багатого врожаю. За народними повір’ями першим в будинок на Старий Новий рік повинен зайти саме чоловік, тоді на родину в новому році чекають лише хороші події.

Ворожіння на Старий Новий рік

На Старий Новий рік дівчата ворожили на долю та нареченого. Варіантів ворожінь досить багато, але всі вони були досить простими та веселими:

Ворожіння на Старий Новий рік, щоб дізнатися ім’я судженого — дівчина виходить на вулицю і запитує першого ім’я в першого чоловіка, якого зустріне.
Ворожіння на Старий Новий рік на майбутнього чоловіка — потрібно взяти хліб, гачок та обручку. Всі ці предмети викладають у посудину з дрібними камінчиками. Дівчині зав’язують очі і вона повинна дістати з посудини один з трьох предметів (хліб означає, що чоловік буде багатим, гачок — бідним, а обручка — красивим).
Ворожіння на Старий Новий рік на те, яка з дівчат першою вийде заміж — по черзі дівчата катають підлогою обручку, якщо вона покотиться до дверей, значить, дівчині потрібно чекати на сватів.
Ворожіння на Старий Новий рік на здійснення бажань — перед сном потрібно написати на окремих аркушах паперу 10 потаємних бажань і покласти їх під подушку. Зранку, на Василя, витягніть один з аркушів. Яке бажання витягнули, те здійсниться в 2022 році.
Ворожіння на Старий Новий рік на заміжжя — потрібно взяти миску з водою, кілька шкаралуп волоського горіха і свічок (за кількістю дівчат, які ворожать). Свічки вставляються в шкаралупи, запалюються і випускаються на воду в миску. Чия свічка згорить найшвидше, та дівчина першою вийде заміж. А якщо шкаралупа потонула, її власниці не бачити заміжжя.
Ворожіння на Старий Новий рік, щоб дізнатися відповідь на важливе запитання — спочатку потрібно задати запитання, щоб на нього можна було відповісти “Так” або “Ні”. Потім взяти банку з будь-якою крупою і лівою рукою дістати жменю зерен. Перерахуйте їх. Якщо кількість парна відповідь буде “Так”, непарна — “Ні”. 

Народні прикмети на Старий Новий рік

Існувало чимало народних прикмет на Старий Новий рік, за якими наші предки намагалися прогнозувати врожай на наступний рік:

ясне і зоряне небо віщувало багатий врожай ягід;
туман на Старий Новий рік означає, що наступного року буде гарний врожай городини;
14 січня (на Старий Новий рік) на деревах лежить пухнастий іній — цього року можна буде досхочу поласувати медом;
на Старий Новий рік завірюха, значить врожай горіхів буде хорошим;
в переддень Василя ніч зоряна, буде вдосталь ягід.

Що не можна робити на Старий Новий рік

Наші предки намагалися на Старий Новий рік не лаятися, не лихословити і ні з ким не сваритися. Також існували й інші заборони:

якщо вдягнути темний, брудний чи старий одяг на Старий Новий рік, то весь рік буде нещасливим;
14 січня, на Старий Новий рік, дівчатам заборонялося посівати — вважалося, що першими в хату повинні зайти представники чоловічої статі, а тому посівали тільки хлопчики;
на Василя не брали і не давали в борг, інакше весь рік будуть фінансові проблеми;
на Старий Новий рік не рекомендувалося виносити з хати сміття — вважалося, що разом із ним виноситься і щастя;
вважалося, що цього дня не можна промовляти слово “тринадцять”, щоб не накликати на себе біду;
також на Старий Новий рік заборонялося рахувати дрібні гроші, тому що це “принесе сльози на весь рік”.
Дополнительно:
Старий Новий рік 2022: коли святкують, ворожіння, традиції свята, що не можна робити цього дня

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.