Пт. Янв 21st, 2022
13 січня – яке сьогодні свято: традиції, заборони та прикмети

13 січня українці традиційно святкують Щедрий вечір — переддень Старого Нового року, який у народі ще називають святом Маланки. 13 січня також святкують День гумової качечки.

День гумової качечки

13 січня святкують День гумової качечки. Ця неординарна подія з’явилася на батьківщині яскравої іграшки – в США. Гумова качечка має багато прихильників, які намагаються щороку святкувати цей день, а також хизуються своїми колекціями цих іграшок.

Гумова качечка упродовж багатьох десятиліть використовується батьками під час ванних процедур малюка, щоб він почував себе в безпеці. Тому сьогодні багато дорослих асоціюють іграшку зі своїм щасливим дитинством.

Яке церковне свято

Вечір 13 січня, напередодні Старого Нового року, називають Щедрий вечір. Українці 13 січня також відзначають Маланки та Василів вечір. У народній традиції свята Маланки та Василя об’єдналися у Щедрий вечір. Тобто, 13 січня ми відзначаємо: Василів вечір, свято Маланки та Щедрий вечір.

Значна кількість традицій та обрядів Щедрого вечора асимілювалася з язичницькими. У Щедрий вечір 13 січня ряджена молодь ходила по домівках, співала щедрівки, за що господарі їх щедро віддячували: пригощали оладками, пирогами, ковбасами. Щедрівками вітали господарів зі святом. Самі щедрування супроводжувалося магічними діями, танцями, музикою, пантомімою, обрядовими іграми з масками: наприклад, водили Козу та грали у Меланку. Також важливим ритуалом Щедрого вечора були дівочі ворожіння.

Головна страва Щедрого вечора – кутя. Якщо на Різдво готують багату кутю, то на Маланку – щедру кутю. На відміну від багатої, її можна заправляти скоромниною (м’ясом та салом). Як і на багатий вечір, кутю також ставлять на покуті. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників. Перед тим, як сісти за стіл, обов’язково молилися.

Що не можна робити

 • У цей день не можна братися за щось нове, оскільки люди вірили, що з цього не вийде нічого гарного.
 • Не можна ставити на святковий стіл страви з риби та птиці. Вважають, що так щастя може злетіти або випливти з дому.
 • Не варто 13 січня давати або брати гроші у борг, інакше борги будуть переслідувати весь рік.
 • Також не варто виносити сміття і перераховувати дрібні гроші в гаманці, щоб не відлякати достаток.

Що потрібно робити

 • Наші предки вірили: що пишніше накрито святковий стіл, то заможнішою буде сім’я в цьому році. Тому і називають вечір Щедрим.
 • День Маланки або Василів вечір також вважали найвдалішим часом для ворожінь. Люди вірили, що те, що наворожили на Василя, обов’язково здійсниться. Найчастіше саме в цей день дівчата ворожили на свою долю і майбутнє весілля.
 • Крім того, якщо 13 січня тримається відносно тепла погода, то літо буде дощовим, а весна – пізньою.
 • А ось якщо кріт виліз зі своєї нори – травень буде холодним.

Народні прикмети

 • Якщо 13 січня на вулиці туман, значить, в Новому році людину чекає щастя, а урожай буде багатим.
 • Сильна хуртовина обіцяє багатий урожай горіхів.
 • Якщо небо зоряне, то буде багато ягід і грибів.
 • Відлига 13 січня обіцяє дощове літо.
 • Якщо на Василів вечір випадає молодик, то ріки навесні з берегів не вийдуть.
 • Якщо сонце стоїть високо – садівники зберуть багатий урожай.

Іменини

13 січня День ангела відзначають: Давид, Йосип, Меланія, Михайло, Петро, Яків.

Дополнительно:
13 січня – яке сьогодні свято: традиції, заборони та прикмети

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.