Вс. Авг 7th, 2022
Полтавський університет у своїй лабораторії облаштував сироварню, щоб годувати сотні переселенців

Продовольчу незалежність під час війни забезпечують навчальні ресурси, йдеться в ТСН.

У діжці на 120 літрів молоко перетворюється на густий молочний кисіль, який витримують, перемішують, ріжуть — все задля м’якого сиру.

Обладнання для варіння сиру аграрний університет придбав за грантові гроші саме напередодні широкомасштабного вторгнення Росії до України.  Це б мала бути наближена до виробничих умов навчальна лабораторія для студентів.

Але коли до Полтави почали переїжджати перші переселенці — університетська професура взялася варити сир для них. «Я сама прибігла, вдома було важко сидіти, перші тижні ми варили, було по три варки на тиждень, з ніг ми, звичайно, не падали, але не для фахівця, бо ж я ж не сировар. А в такому режимі, тим паче, я ж викладач, з мене ніхто роботу не знімав», — каже Оксана Кравченко.

В аграрному університеті — нині майже шість сотень переселенців, переважно з Харкова. Вони кажуть, так сумують за домівкою, що ледь не щотижня пакують сумки додому.

«Будинок стоїть без світла, без води, в будинку жодної людини немає. Їхати абсолютно нікуди, з роботою теж», — каже переселенка з харківської Салтівки Віка.

Мрії з мирного життя про харківський виш Віці довелося забути і дівчинка вирішила навчатися тут. У їдальні, де годують переселенців, Віка не раз їла такий сир, але вперше бачить, як його роблять.

Другокурсники разом із викладачками ферментоване молоко вправно перетворюють на сирні  головки. У навчальній лабораторії від березня вже переробили ледь не п’ять тонн молока.

Сировину до вузу постачають фермерські господарства. З початком повномасштабного вторгнення всі логістичні зв’язки порушилися, і фермерам просто не було куди дівати свою продукцію. Але ділитися надоями з тими, хто через Росію позбувся домівки, фермери продовжують і зараз, навіть собі у збиток. «Всі повинні згуртуватися і допомагати один одному, молоко — це найменше, що ми можемо надати, щоб допомогти людям», — каже фермер Назар.

Справді, у селах, відрізаних через бойові дії від центрів, щоб вижити та переробляти власну продукцію, доводилося нашвидкуруч ладнати мінівиробництва. «Молочні кооперативи дадуть змогу переробляти на локальній території молоко, значно за більшою ціною закупляти це молоко, ніж молокозаводи, нема логістичного меча і найголовніше — це буде сприяти розвитку сільських територій», — каже фермер Анатолій.

В університеті кажуть, що студентська лабораторія показала шлях до бодай мінімальної продовольчої незалежності, особливо під час війни.

Читайте також:

«Мама, ми хочемо жити»: мешканці обстріляного села на Одещині розповіли про пережитий жах від прильотів ракет

Військові на Миколаївщині посувають ворога і очікують наказу «вперед»

Врятуй Миколаївщину від обстрілів: Кім опублікував інструкцію, як «здати» зрадника та отримати $100
Дополнительно:
Полтавський університет у своїй лабораторії облаштував сироварню, щоб годувати сотні переселенців

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.