Чт. Авг 11th, 2022
Ринок праці в Україні: які професії нині користуються попитом та скільки платять

Актор і режисер Руслан Гришко живе на Житомирській трасі і початок повномасштабної війни, прильоти російських ракет та винищувачів — усе було в кілометрі від його будинку, йдеться в ТСН.

«Два місяці тут просто нічого не видихало, тобто постійна стрілянина, постійно вибухи, постійно горить там десь щось, небо видно не було, тому що все було затягнуте якимось сивим туманом», — каже він.

Від 24 лютого про сцену чоловік забув, роботи немає. Театри ледве працюють, щодо кіно — справи кепські. «Зараз в Києві художнє кіно не знімається, знімаються лише реклами, але й то дуже малобюджетні», — каже він.

Кіноіндустрію путінські ракети поставили на довгу паузу. Відтак багатьом акторам доводиться або змінювати фах, або перебиватися значно меншими заробітками.

«Якщо в нас раніше один знімальний день в актора міг бути 5-10 тисяч, то зараз всі пропонують там тисячу гривень максимум, бо навіть 500. І я розумію, що люди, які не мають роботи, актори, які не мають профільної освіти, вони або йдуть в доставку, або ж він піде за 500 гривень, буде зніматися в цьому фільмі», — розказує Руслан.  

Разом із ще недавно високооплачуваним кіно- та шоу-бізнесом російська агресія паралізувала авіацію, також у простій пішов невиробничий сектор. «Це, скажімо, юристи, страховики, маркетологи, тобто вони виявилися не дуже потрібними в цей час. І в принципі, воно дуже пересікається з тим, як було під час перших локдаунів — під час ковіду», — каже голова ГО «Трудові ініціативи» Георгій Сандул.

Хоча є й позитивні тенденції — каже експерт з трудового законодавства Георгій Сандул. Саме у липні вперше від початку масштабної агресії Росії до України кількість вакансій на ринку праці  зросла, та й грошові пропозиції більш цікаві. Хоча і незрівнянні з довоєнними. «Від березня десь на 50-60 відсотків бізнес скоротив зарплати, зараз це трошки вирівнюється. Трошки більше стають зарплати, десь 20-25 % порівняно з довоєнними», — каже Георгій.

Досліджень щодо перспективних нині професій немає, але сайти з пошуку роботи підказують, що від початку літа в Україні зріс попит на вакансії у трьох сферах, найперша — це сфера обслуговування. «Тут ми бачимо попит на вакансії такі як кухарі, прибиральники, швачки, бармени, офіціанти», — каже експертка з працевлаштування Валентина Бардадим.

Особливо багато гарячих пропозицій у бьюті-сфері. Хоча професія «стиліст» завжди вимагала якісного навчання. Ігор Вільний згадує, аби стати перукарем, вчився майже рік. «Наша сфера — це не тільки просто пофарбувати волосся або надати послугу стрижки — це спілкування з клієнтом, це психологія клієнта. Це ціла наука, ціле мистецтво — тому і називається «перукарське мистецтво»», — каже перукар-стиліст Ігор Вільний.

Однак багато кваліфікованих стилістів тепер опинилися за кордоном. «Відсотків 40 виїхали, якщо не більше. Залишились чоловіки-спеціалісти, але не всі чоловіки спеціалізуються на жінках. Здебільшого — це барбаршопи», — додає Ігор.

І їх потрібно кимось замінити, особливо враховуючи зростання попиту. «Жінки повертаються, хочуть завжди бути красивими, і зараз є попит саме на спеціалістів з манікюру, спеціалістів-колористів, перукарів, косметологів», — кажуть експерти із працевлаштування.

Стартова зарплатня стиліста у Києві — від десяти тисяч гривень. Тому якщо хтось вирішив змінити професію — саме зараз найкращий час.

Інша сфера, яка динамічно відновлюється до довоєнного рівня — так званий рітейл або роздрібна торгівля. Найчастіша вакансія — продавець-касир. Зарплата стартує від 9 тисяч — і до 15 тисяч грн/місяць. Тепер роботодавці готові брати навіть людей без досвіду.

Змінилася і географія оплат. Якщо раніше традиційно найвищі доходи були у столиці, то з мільйонами біженців захід країни став свого роду конкурентом —  7 500-14 500 грн/місяць. Третє місце за рівнем оплати праці — на прикладі касирів — посідає Дніпро — 8 000-9 000 грн/місяць.

До «дорогих» професій можна зарахувати будівельників. 20-25 тисяч гривень на місяць. Хоча пропозицій на ринку досі мало, будівельні об'єкти здебільшого стоять.

А от хто насправді потрібен, як ніколи — це водії. «Їх дуже бракує власне професійних, категорія «С» — вантажні великі автомобілі, тому що й доставка гуманітарної допомоги, і певні військові вантажі, тобто це затребувано і приватним, і публічним сектором», — твердить голова ГО «Трудові ініціативи».

Зарплатня водія доходить до 30 тисяч гривень. Ще одна, традиційно найбільш оплачувана сфера — ІТ — тримається на плаву, хоча зазнала реорганізації. «Зараз пропонують не лише бути програмістом, а й, можливо, продавцем свого продукту — суміщають позиції, але рівень заробітної плати в ІТ тримається», — зазначає експертка з працевлаштування Валентина Бардадим.

І ще одна затребувана сфера – агропромисловість. В якій потрібна кваліфікація, але навіть у регіонах України можна заробляти до 20 тисяч гривень.

Також очевидно, що ми живемо у час, коли однієї спеціальності на все життя стає замало. І до раптової зміни професії краще бути готовим заздалегідь.

Читайте також:

«Мамо, ми хочемо жити»: мешканці обстріляного села на Одещині розповіли про пережитий жах від прильотів ракет

Військові на Миколаївщині посувають ворога і очікують наказу «вперед»

Армія Росії застопорилася на фронті і скаженіє: військовий експерт розповів, чому нового Сєвєродонецька не буде
Дополнительно:
Ринок праці в Україні: які професії нині користуються попитом та скільки платять

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.