Вт. Авг 16th, 2022
Загострення на Балканах: відлуння конфлікту 20-річної давнини, яке може обернутися кривавим протистоянням

В північних районах країни, яку досі не визнає Сербія, з'явилися плакати про особливий статус. НАТО вже заявило: в разі загострення втрутиться, щоби стабілізувати ситуацію, йдеться в ТСН.

Вже добу становище на кордоні Сербії та частково визнаного Косова чимдалі загострюється. Понад три з половиною тисячі натівських миротворців напоготові. Вантажівки з піском та важка техніка блокують обидві дороги, що ведуть на контрольно-пропускні пункти з боку Косова. У відповідь косовські прикордонники зачиняють обидва КПП, кордон посилюють місцевим спецназом та італійськими підрозділами.

В прикордонній Митровиці лунають сирени — так місцеві серби закликають приєднуватися до протестів. Є інформація про постріли в бік косовської поліції, але підтверджень немає. Мережею розходиться відео начебто з прикордонної території, на якому чути стрілянину. «Ми ще в 10 вечора вчора приїхали, поліція спитала, куди ми. Ми сказали, що повертаємося додому. Поліція заявила, що проїхати ми не зможемо», — кажуть пасажири автобуса, які очікують проїзду.

В прикордонних районах з боку Косова живуть переважно етнічні серби. Вони не вперше використовують такий спосіб комунікації з владою Приштини. Камінь спотикання — закон про національні документи і автомобільні номери. Раніше тут перетинали кордон і жили за сербськими, і категорично відмовляються переходити на інші. Від сьогодні закон, що забороняє на косовській території сербські документи і номери, мав набрати чинності.

Незалежність Косово проголосило після розвалу Югославії, тоді натівські сили втрутилися у війну після сербських етнічних чисток. Бомбардування Белграда тривали, аж допоки тоді ще югославські збройні сили не вийшли з Косова, однак його незалежності низка держав, зокрема і Україна, досі не визнає. Белград активно підтримує косовських сербів.

Напередодні риторика сербського президента Вучича мало чим відрізнялася від російської. «Ми просимо миру і шукаємо миру. Але я мушу сказати одне: ніхто не збирається здаватися. Сербія переможе. Якщо вони наважаться зневажати сербів, переслідувати сербів, убивати сербів — Сербія переможе. Це все, що я можу сказати», — заявив він.

Натівська місія робить заяву, що в разі подальшого загострення втрутиться в ситуацію.

Після зустрічі з американським послом офіційна Приштина йде на поступки: рішення про нові національні документи і автомобільні номери відтерміноване до початку осені. Це вітає і голова європейської дипломатії Жозеп Боррель, і американці.

Голова американської амбасади в Косово, Джеф Говеньє, заявив, що закон про документи абсолютно доцільний і не суперечить усім угодам, але його супроводжувала тотальна дезінформація та непорозуміння, тому розумно відкласти його до того, поки людям не пояснять наслідки його впровадження.

Однак протестувальники, всупереч очікуванням Заходу, дороги не розблокували. Та навіть на в’їзді одразу до чотирьох північних районів цього ранку з’явилися плакати про їхній спеціальний статус, який не визнає влада Косова. Пункти пропуску між Косово та Сербією досі зачинені.

Читайте також:

У Києві попрощались із священником, який полишив службу і пішов зі зброєю боронити Україну

Антибіотики не для всіх: чому обмежили їхній продаж і як діють електронні рецепти

Перший суховантаж прорвав блокаду портів на Чорному морі: одесити зраділи сигналу судна
Дополнительно:
Загострення на Балканах: відлуння конфлікту 20-річної давнини, яке може обернутися кривавим протистоянням

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.