Ukraine

Die Welt: Майже через 30 років після розпаду СРСР світ переживає нову версію холодної війни

На відміну від холодної війни 1947–1989 років нинішня відбувається здебільшого на економічному рівні.

Майже через 30 років після розпаду Радянського Союзу світ переживає нову версію холодної війни. Де-факто вона триває вже десятиліття, відколи економічно зміцніла Росія почала протистояти США у зовнішній та безпековій політиці. Про це пише німецьке видання Die Welt.

Однак, на відміну від холодної війни 1947–1989 років нинішня відбувається здебільшого на економічному рівні.

«Раніше цього майже не було. СРСР із плановою економікою та капіталістичні Сполучені Штати змагалися передовсім на рівні систем та ідеологій. У гонці озброєнь чи космічних програмах, економіці чи техніці перевагу віддавали радше здобуткам у відповідних галузях, а не економічній силі. Тепер усе інакше. І не тому, що Росія стала настільки економічно потужною, як це здавалося в часи сировинного буму в нульових, а через втручання США в головний бізнес росіян. Менш як за десятиліття вони за допомогою суперечливої з погляду екології технології гідророзриву спромоглися стати помітним гравцем як на газовому, так і на нафтовому ринку, що дедалі більше впливає і на глобальний ринок», - йдеться в матеріалі.

Видання зазначає, що справжній прорив у газовій сфері стався торік: з 11,5% приросту видобутку (до 864 млрд м3) американці не лише досягли найвищого історичного показника, а й витіснили на друге місце довголітнього лідера — Росію. Крім того, у 2018-му Сполучені Штати вперше стали газовим нетто-експортером. І хоча перевага експорту над імпортом у 20 млрд кубі м3 і не надто велика, динаміка таки вражає.

«Адже в той час як річний імпорт від початку року до сьогодні зменшився до 80 млрд кубі м3, експорт із 2014-го по 2018-й збільшився у 2,5 раза — до 100 млрд м3. Зростання особливо помітне в експорті танкерами скрапленого газу (LNG): у 2018-му порівняно з 2017-м на 50%. Лише на терміналах, що будуються, експорт LNG можна буде наростити в 1,5 раза», - йдеться у статті.

Щоправда, зауважує Die Welt, це не йде в жодне порівняння з 200,8 млрд м3 газу, які торік експортувала Росія. І все це в Європу та Туреччину, бо інших шляхів для експорту немає. Тоді як американського скрапленого газу починаючи з 2016-го Європа отримала лише 10 млрд м3.

«Але Сполучені Штати дивляться в майбутнє з оптимізмом, знаючи, що з використанням технології гідророзриву видобуватимуть газу ще більше. І відповідно потребуватимуть для нього ринків збуту. Під приводом звільнення Європи від російської газової залежності вони не лише лобіюють свої інтереси в Данії, а ще й ухвалили санкційний закон проти операторів «Північного потоку-2» та їхніх інвесторів», - наголошує видання.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»