Турборежим, який запропонувала служба охорони здоров'я, жодна лікарня не витримає.

У керівника маневицької районної лікарні Олега Бегаля додалося проблем. У січні Кабмін затвердив список лікарень, які здобувають статус опорних – загалом їх 211. Медичний заклад із поліського селища до цього переліку не потрапив.

"Можливо, по деяких пунктах ми й не допрацювали, але це не залежить від колективу, це залежить від того, що нас в повній мірі не забезпечили обладнанням до цього часу", – сказав головний лікар Маневицької лікарні Олег Бегаль.

За задумом МОЗ, опорні лікарні – це багатопрофільні заклади з концентрацією необхідної кількості персоналу та обладнання, які надаватимуть медичні послуги цілодобово.

"Ці опорні лікарні – це на два роки, щоб вибудувати маршрут забезпечення доставки по екстреній допомозі в лікарні, де є максимальна кількість профілю різних фахівців, щоб максимально швидко. В одній лікарні сконцентровані всі фахівці, щоб надати допомогу і врятувати життя", – повідомила Зоряна Скалецька.

Медична реформа
Медична реформа
Медична реформа5 канал

З 1 квітня українські лікарні, які укладуть контракт із Національною службою здоров'я, переходять на самоокупність. Сума, яку медзаклади отримуватимуть, залежатиме від кількості наданих послуг. На це держава виділила 72 мільярди гривень.

Утім опорні лікарні отримають ще й кошти на додаткове обладнання. Сюди мають їхати мешканці населених пунктів, медзаклади яких не надаватимуть потрібних послуг. З одного з найбільших в області – Маневицького району – люди змушені будуть діставатися до одного з трьох пунктів – Луцька, Ковеля або Каменя-Каширського. Кожен маршрут займає в середньому годину.

Чимало задоволених, але ще більше розчарованих. Список опорних лікарень очікувано викликав хвилю критики серед тих, чиї медичні заклади не потрапили до переліку. А без такого статусу опинилися чимало українських райцентрів.

Медична реформа
Медична реформа
Медична реформа5 канал

У МОЗ кажуть – очікують від таких змін лише позитиву.

"Більш якісної і доступної допомоги для населення і нарешті визначення, що саме людина отримує безоплатно в закладах охорони здоров'я", – переконаний заступник міністра охорони здоров'я Дмитро Луфер.

Утім у лікарнях, які опинилися поза списком опорних закладів, настрій не такий оптимістичний. Там кажуть: грошей на нове обладнання від держави вони не отримають. А коштів, які надійдуть після підписання контракту з Національною службою здоров'я, не вистачатиме навіть на гідну зарплату співробітників.

"Оцінка нашої роботи буде зведена до мінімальної заробітної плати. Відповідно, можливі скорочення в лікарні. Ще конкретно ніхто про це не сказав, але попередньо в колективі поширилося занепокоєння, що частина людей може втратити робочі місця", – каже завідувач хірургічного відділення Маневицької лікарні Богдан Сидорук.

Медична реформа
Медична реформа
Медична реформа5 канал

Зовсім інший настрій у тих медичних закладах, які увійшли до омріяного списку. Якщо в Маневичах очікують на підписання угоди з НСЗУ за вісьмома пакетами послуг, серед яких – амбулаторно-поліклінічна, хірургічна, психіатрична допомога, то в дніпровській лікарні швидкої допомоги готові надавати їх ледь не удвічі більше.

Нова система фінансування медичних закладів почне діяти 1 квітня. У МОЗ припускають, що до того часу можуть переглянути список опорних лікарень.

Петро Троць, Наталя Світлова, "5 канал"